אבחון גלאוקומה

חשיבות האבחון המוקדם היא ברורה – ככל שהמחלה תאובחן מוקדם יותר ןתטופל בהתאם, ניתן יהיה למזער את הנזק הבלתי הפיך לעצב הראיה ואת אובדן שדה הראיה והראיה המרכזית.

על מנת לאבחן את המחלה מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים החל מגיל 60 ואצל מטופלים עם גורמי סיכון ידועים, מומלץ להיבדק מוקדם יותר, החל מגיל 40.

רופא העיניים יבצע מספר בדיקות הכוללות : בדיקה של הלחץ התוך עיני, בדיקה של זווית העין ובדיקה מדוקדקת של עצב הראיה. 

בנוסף על מנת לקבל תמונה מלאה, על המטופל להשלים בדיקות עזר כמו פכימטריה (עובי הקרנית), שדה ראיה,   OCT RNFL ו  OCT GCL.

גלאוקומה הינה לעיתים מחלה קשה לאבחון.  קיים קושי לקבוע עבור עיניים שונות מה הלחץ התוך-עיני שממנו ומעלה יפגע העצב. בנוסף, לא תמיד קל לקבוע בבירור במהלך הבדיקה אם עצב מסוים הינו בריא או חולה. חשוב לזכור כי הלחץ התוך-עיני משתנה במהלך היממה, מיום אחד למשנהו, ואפילו בין עונות השנה השונות.
דבר ההופך את האבחון והטיפול במחלת
הגלאוקומה מורכב אף יותר היא העובדה שערכי לחץ תוך-עיני שאינם גורמים לנזק כלשהו בעין מסוימת עלולים לגרום לנזק בעין אחרת, כך שלכל עין יש את תחום הלחצים המוגדר נורמלי בשבילה. מכלול הגורמים לעיל מסבירים מדוע במקרים גבוליים בלתי אפשרי לאבחן גלאוקומה על סמך ביקור בודד, ולעיתים נדרשים מספר ביקורים המפוזרים על פני השנה ואף יותר מכך, כדי לאבחן האם מדובר בגלאוקומה, חשד לגלאוקומה, או עין נורמאלית.

בדיקת שדה ראיה היא בדיקה חשובה ומרכזית בתהליך האבחון והמעקב בגלאוקומה. בדיקת שדה ראיה מספקת מידע  אודות הפגיעה התפקודית בעצב הראיה, תקינות שדה הראיה, או לחליפין, תצביע על קיומם של נזקים בשדה הראיה ההיקפי ושינויים האופייניים למחלת הגלאוקומה.

בדיקת OCT RNFL ו OCT GCL –  בדיקות אלה נותנים מידע על הפגיעה המבנית של הרשתית ועצב הראיה בגלאווקמה. בבדיקה מבצעים מיפוי של אזור עצב הראיה והרשתית שמסביבו והיא מספקת מידע על עובי ותקינות הרקמה. 

פכימטריה (עובי הקרנית)  – היא בדיקה חשובה בזמן אבחון הגלאוקומה,זאת משום שאת הלחץ התוך עיני מודד רופא העיניים על פני הקרנית. עובי הקרנית משפיע על התוצאה הנמדדת. הדבר אף משמעותי יותר אצל אנשים לאחר ניתוח להסרת משקפיים בהם הקרנית הופכת דקה יותק ובכך משפיעה יותר על הסטייה מהמדידה המדוייקת שלהלחץ התוך עיני

רק השילוב של הבדיקה הקלינית, מידת הלחץ התוך-עיני, מידת הנזק המבני (OCT) והתפקודי (שדה ראיה) ונסיון מומחה הגלאוקומה מאפשר אבחון נכון ומדוייק של מחלת הגלאוקומה