קטרקט משני

קטרקט הינו מצב בו מתפתחת עכירות בעדשת העין.
במצב תקין של עין בריאה , עדשת העין היא שקופה לחלוטין שהאור עובר דרכה ללא הפרעה בדרכו לרשתית. עכירות העדשה שנוצרת בקטרקט גורמת לירידה בכמות האור המגיע לרשתית ולראייה מטושטשת. המטופל יכול להרגיש כאילו הראייה אינה חדה והוא צופה על העולם דרך ערפל. התפתחות הקטרקט היא הדרגתית והקטרקט יכול להחמיר עם הזמן, דבר אשר יגרום להחמרה של הטשטוש וגם יכול להגביר את קושי הניתוח, לכן חשוב “לתפוס” את הקטרקט בזמן, ולטפל בו יחסית מוקדם כאשר הוא גורם לתסמינים. הדרך היעילה היחידה כיום לטיפול בקטרקט היא ניתוח קטרקט. בניתוח מוציאים את העדשה העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית זכה ושקופה.
חשוב לומר, שלאחר ניתוח קטרקט, הקטרקט עצמו אינו יכול, אך לעיתים, חודשים או שנים לאחר ניתוח הקטרקט, המטופל שוב חש בסימפטומים דומים של טשטוש ראיה הדומים  לאלה שחווה לפני ניתוח קטרקט.
במקרה כזה, ייתכן ומדובר בהתפתחות של קטרקט משני (secondary cataract).

מהו קטרקט משני?

כאמור , בניתוח קטרקט, המנתח מוציא את העדשה הטבעית העכורה ומשתיל במקומה עדשה מלאכותית שקופה. העדשת המלאכותית ממוקמת במקום בו היתה העדשה המקורית ונתמכת ע”י מבנה שקוף ועדין הנקרא “קופסית העדשה”. במהלך נתוח הקטרקט נעשה פתח עגול בחלקה הקדמי של הקופסית דרכו מוצאת העדשה הטבעית העכורה ומושתלת העדשה המלאכותית. חלקה האחורי של הקופסית נותר שלם. באחוז קטן מהמטופלים נשארים בתוך הקופסית תאים בודדים מעדשת העין הטבעית המתרבים על חלקה האחורי של הקופסית, מאחורי העדשה המלאכותית המושתלת, ויוצרים קרום או עכירות חדשה על פני הקופסית האחורית. קרום זה נקרא קטרקט משני .

חשוב לציין כי היווצרות של קטרקט משני אינה מעידה על כישלון של ניתוח הקטרקט אלא רק על היווצרות של עכירות משנית על גבי הקופסית האחורית שניתן לטפל בה בטיפול לייזר.

טיפול בקטרקט משני

הטיפול בקטרקט משני , נעשה באמצעות מכשיר היאג לייזר (YAG Laser) ונקרא קפסולוטומיה (CAPSULOTOMY)
מדובר בהליך רפואי פשוט יחסית: הרופא המטפל מרחיב את האישון עם טיפות להרחבת אישונים. באמצעות כיוון מדוייק של קרן היאג לייזר אל הקופסית האחורית וביצוע מספר יריות נוצר פתח בחלקה האחורי של קופסית העדשה. בכך מנקים את ציר הראיה ומאפשרים ראיה טובה דרך הפתח שנפתח בקופסית האחורית.

ד”ר מוטי גולדברג ,הינו רופא עיניים מומחה למחלות עיניים, ניתוחי קטרקט וגלאוקומה, וטיפולי לייזר לגלאוקומה ולקטרקט משני.
ניתן ליצור קשר על מנת לקבוע פגישה לאבחון הקטרקט המשני או לשם ביצוע טיפול הקפסולוטומיה ביאג לייזר.